Värskema aasta uued tuuled
Kuigi 2021. aasta on juba mõnda aega saanud kanda kinnitada ja andnud meile ruumi harjumaks kuupäeva kirjutamisel teistsuguse kirjapildiga (ma tavaliselt kirjutan pool aastat hiljem ikka möödunud aastaarvu – ups), pole enam paslik “Head uut aastat!” soovida. Ent, Setomaal algas uus aasta alles nüüd, mille kohaselt on täitsa viisakas soovida headuse, tegude- ja unistusterohket aastat!
Meile on käesolev aasta küll üsna väljakutsuv, seda muidugi positiivses võtmes, palju uut ning põnevat toov. Mõtteviisilt on 2021 küll kuidagi mõnusa hingamisega – leidnud, et vaimse tervise toetamiseks on Eestis tegelikult üsna palju häid eraettevõtmisi olemas, mis omakorda meid inspireerinud ning suurelt unistama suunanud. Ütlus, et inimene õpib terve elu peab ikka paika. Eneseteostuse ja –arendamise võimalusi leidub igasuguseid lahedaid, mis paisutab wishlisti päris pikaks, aga ainult iseenda kätes on oskus aega targalt planeerida, et saada antud nimekirjas mõned asjad teostamise järgselt maha kriipsutada.
Meie igati kuldne kaheaastane neljajalgne sõber Bennu on tubli kaaslane, kuid igapäevaselt meenub, et pereliikmega olid suured plaanid; et ei peaks teine üksinda kodus istuma, kui oleme tööl, panna ka tema vahel endale nähtud vaeva eest maiuseid välja teenima. 2019 sai selle nimel läbitud ka siiani üks ägedamaid ja inspireerivamaid kursuseid (Praktiku arenguprogramm „Loomad õppe – ja teraapiaprotsessis") Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuses Kristi Raava juhendamisel.
Tema keskus on üks unikaalsemaid Eestis. Psühholoogilisse töösse kaasatakse nii loodust kui loomi. Keskuse asukoht muidugi soosib suurepäraselt antud toimetamisviisi – kes meist ei tahaks Aegviidu mõnusates metsades seigelda? Seal on ju iga ilmaga mõnus ja maagiline. Lisaks saab veel enda jaoks olulisi teemasid lahata ja teinekord veel looma(de) seltskonda nautida. Kõlab kutsuvalt!
Lisaks saab erinevates arenguprogrammides osaleda ja koolitusi tellida. Rohkem saate uudistada kodulehelt http://loomateraapiakeskus.ee
Praegune piiranguid täis maailm on toonud inimesi loodusele taas lähemale, mistõttu võib mõne jaoks just vabas õhus toimuv teraapia mõjuda vabastavamalt. Nagu mood kipub teatud intervallide tagant korduma, teeb seda ka inimeste toimetulek erinevates keskkondades. Nutiajastu ja digivõimalused on meie, eestlaste, salarelv, mis muudab pindalalt pisikest riiki antud valdkonnas suureks liidriks, kuid alates eelmise aasta kevadest on mänginud maalähedus, looduskesksus aina suuremat rolli, mis oli justkui unustatud ja paljude jaoks vähem tähtis komponent igapäeva elus.
Väike üleskutse järgmiseks korraks, kui satud loodusesse:
1. Kogu kokku teele jäävaid huvitavaid esemeid, kuni 10 objekti (käbid, oksad, kivid jne)
2. Moodustage neist enda valitud paika skulptuur, mandala, pilt
3. Vaadelge tekkinud kunstitööd, pange oma tehtule pealkiri
4. Mõelge kolmele märksõnale, mille poolest loodud kunst teiega haakub
Lihtne mõtestatud tegevus, mis aitab mõtteid koondada ning astuda korraks välja igapäeva rutiinist ja luua kontakt iseendaga. Nagu näha polegi erilisi vahendeid kunsti tegemiseks vaja, piisab oskusest näha tavapärastes okstes ja tüvelt kukkunud puukooretükkides midagi enamat.
Nautige praegust talvevõlumaad ja nähke ka pisikestes asjades toredaid võimalusi. :)